Deri Mont Fiyatları Gerçekten Pahalı Mı? 

Deri mont fiyatları gerçekten pahalı mı? Yıllarca giyebileceğimiz tek ürün deri ürünleridir. Kullandığımız deri aksesuarlar ve giysiler, ayakkabılar, deri montlar, cüzdanlarımız, çantalarımız diğer materyallere göre daha uzun ömürlüdür.

Tabi bu kalitenin, dayanıklılığın ve şıklığın bir bedeli vardır. Deri ürünlerinin fiyatları diğer ürünlere göre daha yüksektir. Bunun nedenleri arasında, işçiliğinin pahalı, deriyi işleme maliyetinin yüksek olmasından da kaynaklanmaktadır. Deriyi son haline, kullanılabilir haline getirebilmek için birçok işlemden geçer.

Dericilik Nedir?

Dericilik çok eski bir sanat dalıdır. İnsanlığın gelişmesiyle beraber soğuktan korunmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.  Daha sonra derinin işlenmesiyle beraber zanaat olarak kabul edilmiştir. Bugün giydiğimiz deri montların hikayesi eski çağlara uzanmaktadır.

Korunmak için giydikleri deriler, ilerleyen zamanlarda eşya olarak ve başka ihtiyaçlar için kullanılmaya başlanmış, hatta kâğıt olarak da kullanılmıştır.

Günümüzde deri her sektörde kullanılır.

Deri Mont Üretimimiz

Dericiliğin ne olduğu konusunda az çok bilgilendik. Ürettiğimiz deri montlarımız hakiki deridir. Hakiki deri ile suni deri arasında ciddi bir fiyat farkı vardır.

Derilerin kalitesi de kendi içinde değişmektedir. Üst seğment de yer alan deri ürünler en pahalı ürünlerdir. Çünkü üretimi az olması, çok az işlenebilmesi ve avlanması yasak hayvanlardan elde edilmesi gibi nedenleri vardır.

Giyim sanayinde tercih edilen deri, küçükbaş hayvan derisi ile büyükbaş hayvan derisi tercih edilir.  Deri mont üretiminde hem küçükbaş, hem de büyükbaş hayvan kullanılmaktadır.

Bir deriyi işlemek, ömrünü bu işe adamış ustalık işidir.  Ürettiğimiz deri montlarımız bu ustaların el emeğidir.

Bir deri monturenklendirmek, üretici için maliyetinin artması demektir. Deri montlar da renklendirmenin en zor olduğu renk beyazdır.

Suni deriler, pvc ve poliüreten malzemelerinden üretilmektedir. Materyal olarak hakiki deriye göre çok daha rahat işlenmektedir. Makine ile işlem görebildikleri için seri üretim yapılabilmektedir. El işçiliği, derinin kimyasallarla hazırlanması gibi süreçlere tabi değildir. Kumaş gibi işlenebilmektedir.

Hakiki derinin üretim maliyetlerinden dolayı pahalı olarak düşünülse de verilen emeğe bakıldığında deri mont fiyatlarımızın uygun olduğunu göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir